Producenci
Produkt dnia
PP-40 Przycisk przewietrzania kluczowy
PP-40 Przycisk przewietrzania kluczowy
191,88 zł 156,00 zł
szt.
Sygnalizator akustyczno-optyczny SA-K7N/6m
Sygnalizator akustyczno-optyczny SA-K7N/6m
253,00 zł 205,69 zł
szt.
SP8 - Napęd wrzecionowy do okien FAKRO
SP8 - Napęd wrzecionowy do okien FAKRO
1 193,10 zł 970,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Opcje przeglądania

Klapy dymowe (oddymiające), Klapa dymowa

Systemy ochrony przeciwpożarowej obejmują cały szereg komponentów, od prostego znaku "wyjście" do najbardziej zaawansowanego systemu zraszaczy. W przypadku wybuchu pożaru zarówno dym, jak i płomień stanowią zagrożenie. Aby ułatwić bezpieczną ewakuację, ograniczyć straty i szkody materialne oraz pomóc strażakom w walce z ogniem, konieczne jest jego ograniczenie. Klapy dymowe są kluczowym elementem w tym zakresie.

Podobną rolę pełnią klapy dymowe i przeciwpożarowe, które ułatwiają ewakuację mieszkańców z budynku, ograniczają szkody materialne, wzmacniają skuteczność systemów aktywnych oraz ułatwiają dostęp strażakom. Na całym świecie inżynierowie ds. ochrony przeciwpożarowej nadal stosują klapy oddymiające przeciwpożarowe i/lub dymowe w wielu typach nowoczesnych budynków. Ich znaczenia nie sposób przecenić.

Okno oddymiające VELUX GGU MK06 78 x 118 Okno oddymiające VELUX GGU MK06 78 x 118
Producent: VELUX
Cena: 4 859,73 zł (netto: 3 951,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Klapa dymowa 130 x 130 cm Klapa dymowa 130 x 130 cm
Producent: ASKON
Cena: 4 959,36 zł (netto: 4 032,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Klapa dymowa 140 x 140 cm Klapa dymowa 140 x 140 cm
Producent: ASKON
Cena: 5 136,48 zł (netto: 4 176,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Okno oddymiające VELUX GGL SK08 114 x 140 Okno oddymiające VELUX GGL SK08 114 x 140
Producent: VELUX
Cena: 5 172,15 zł (netto: 4 205,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Okno oddymiające VELUX GGU MK08 78 x 140 Okno oddymiające VELUX GGU MK08 78 x 140
Producent: VELUX
Cena: 5 222,58 zł (netto: 4 246,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Okno oddymiające VELUX GGU SK06 114 x 118 Okno oddymiające VELUX GGU SK06 114 x 118
Producent: VELUX
Cena: 5 326,65 zł (netto: 4 330,61 zł )
szt.
zobacz więcej

Ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia

Ściany przeciwpożarowe i drzwi przeciwpożarowe są niezwykle skuteczne w powstrzymywaniu ognia - pod warunkiem, że nie są naruszane. Dobre szkolenie powinno pomóc ludziom zrozumieć, dlaczego otwieranie drzwi przeciwpożarowych jest złym pomysłem, ale co w przypadku, gdy wymagania konstrukcyjne budynku wymagają ich naruszenia?

Często konieczne jest, aby system ogrzewania, wentylacji lub klimatyzacji naruszył barierę przeciwpożarową, aby przenieść instalacje z jednego obszaru do drugiego. W takim przypadku integralność bariery jest utrzymywana dzięki zastosowaniu przepustnic. Klapy dymowe znajdują się w kanałach wentylacyjnych i pustych przestrzeniach sufitowych. W przypadku wybuchu pożaru, są one zaprojektowane tak, aby się zamknąć i w ten sposób powstrzymać rozprzestrzenianie się dymu i ognia w całym budynku.

Istnieją trzy rodzaje klap: klapy oddymiające przeciwpożarowe, klapy dymowe i klapy dymowo-ogniowe. Działają one w różny sposób, a także mają swoje własne wymagania, jeśli chodzi o instalację i konserwację.

Klapy dymowe przeciwpożarowe

Głównym zadaniem klapy przeciwpożarowej jest uniemożliwienie płomieniom przekraczania bariery przeciwpożarowej. Są one instalowane przy ścianie lub podłodze, w zależności od sytuacji, i stanowią część bariery, której integralność chronią. Klapy przeciwpożarowe reagują na ciepło, gdy temperatura osiągnie zadany punkt, klapa się zamyka.

Dynamiczne klapy przeciwpożarowe są instalowane w przegrodach pionowych, a wentylator systemu HVAC będzie działał nawet w przypadku pożaru. Gdy wentylator pozostaje włączony, konstrukcja sprężynowa ułatwia sprężynowe zamknięcie przepustnicy w przypadku ciśnienia powietrza.

Statyczne klapy przeciwpożarowe są instalowane tam, gdzie wentylator systemu HVAC wyłącza się w przypadku pożaru. Najpopularniejszym typem jest przepustnica kurtynowa, która składa się z „kurtyny” podtrzymywanej przez topliwe ogniwo, umożliwiającej opadanie i zamykanie przepustnicy pod wpływem grawitacji. Przepustnice wielołopatkowe posiadają łopatki umieszczone w strumieniu powietrza. Ten typ zapewnia większe ograniczenie przepływu powietrza niż typ kurtyny.

Klapy dymowe

Klapy dymowe reagują na wykrycie dymu i zamykają się automatycznie. Mogą być również aktywowane zdalnie. Przeciwdziałają one przedostawaniu się dymu, toksycznych gazów i powietrza przez przegrodę ogniową.

W przypadku pożaru najczęstszą przyczyną śmierci jest wdychanie dymu i toksycznych gazów, dlatego tak ważne jest ich ograniczenie, przynajmniej tak długo, jak długo trwa ewakuacja budynku.

Klapy dymowe pełnią dwie ogólne funkcje:

  • Jako część pasywnego systemu dymowego, w którym są one zazwyczaj aktywowane przez czujniki dymu, które również byłyby umieszczone w kanale. Zamykają się one po wykryciu dymu i zapobiegają cyrkulacji dymu i powietrza przez kanał lub otwór wentylacyjny.
  • Jako część systemu inżynieryjnej kontroli dymu. Jest on zaprojektowany w celu kontrolowania migracji dymu przy użyciu ścian i podłóg jako bariery.

Klapy przeciwpożarowe / klapy dymowe

Kombinacja klapy przeciwpożarowej i dymowej jest powszechnie uważana za najlepsze rozwiązanie z obu światów, jeśli chodzi o ochronę. Są one stosowane, gdy kanał musi mieć zarówno klapę przeciwpożarową, jak i dymową, a wyzwoleniem do zamknięcia jest wykrycie wysokiej temperatury lub dymu.

W przeciwieństwie do klap przeciwpożarowych, klapy dymowe kombinowane nie posiadają topliwego łącznika, lecz po wyzwoleniu działają na zasadzie elektronicznego wyzwalacza. Dzięki temu przepustnica zamyka się wolniej i zapobiega problemom z ciśnieniem w systemach HVAC.

Montaż i konserwacja klap dymowych

Jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia, dymu i toksycznych gazów w budynkach, przepustnice odgrywają kluczową rolę. Prawidłowa instalacja i konserwacja jest kluczowa - jeśli przepustnica nie działa lub działa tylko częściowo, może to dosłownie oznaczać różnicę między życiem a śmiercią.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl