Producenci
Produkt dnia
PP-40 Przycisk przewietrzania kluczowy
PP-40 Przycisk przewietrzania kluczowy
191,88 zł 156,00 zł
szt.
Sygnalizator akustyczno-optyczny SA-K7N/6m
Sygnalizator akustyczno-optyczny SA-K7N/6m
253,00 zł 205,69 zł
szt.
SP8 - Napęd wrzecionowy do okien FAKRO
SP8 - Napęd wrzecionowy do okien FAKRO
1 193,10 zł 970,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Opcje przeglądania
Producent
Cena

Klapy dymowe (oddymiające), Klapa dymowa

Systemy ochrony przeciwpożarowej obejmują cały szereg komponentów, od prostego znaku "wyjście" do najbardziej zaawansowanego systemu zraszaczy. W przypadku wybuchu pożaru zarówno dym, jak i płomień stanowią zagrożenie. Aby ułatwić bezpieczną ewakuację, ograniczyć straty i szkody materialne oraz pomóc strażakom w walce z ogniem, konieczne jest jego ograniczenie. Klapy dymowe są kluczowym elementem w tym zakresie.

Podobną rolę pełnią klapy dymowe i przeciwpożarowe, które ułatwiają ewakuację mieszkańców z budynku, ograniczają szkody materialne, wzmacniają skuteczność systemów aktywnych oraz ułatwiają dostęp strażakom. Na całym świecie inżynierowie ds. ochrony przeciwpożarowej nadal stosują klapy oddymiające przeciwpożarowe i/lub dymowe w wielu typach nowoczesnych budynków. Ich znaczenia nie sposób przecenić.

Ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia

Ściany przeciwpożarowe i drzwi przeciwpożarowe są niezwykle skuteczne w powstrzymywaniu ognia - pod warunkiem, że nie są naruszane. Dobre szkolenie powinno pomóc ludziom zrozumieć, dlaczego otwieranie drzwi przeciwpożarowych jest złym pomysłem, ale co w przypadku, gdy wymagania konstrukcyjne budynku wymagają ich naruszenia?

Często konieczne jest, aby system ogrzewania, wentylacji lub klimatyzacji naruszył barierę przeciwpożarową, aby przenieść instalacje z jednego obszaru do drugiego. W takim przypadku integralność bariery jest utrzymywana dzięki zastosowaniu przepustnic. Klapy dymowe znajdują się w kanałach wentylacyjnych i pustych przestrzeniach sufitowych. W przypadku wybuchu pożaru, są one zaprojektowane tak, aby się zamknąć i w ten sposób powstrzymać rozprzestrzenianie się dymu i ognia w całym budynku.

Istnieją trzy rodzaje klap: klapy oddymiające przeciwpożarowe, klapy dymowe i klapy dymowo-ogniowe. Działają one w różny sposób, a także mają swoje własne wymagania, jeśli chodzi o instalację i konserwację.

Klapy dymowe przeciwpożarowe

Głównym zadaniem klapy przeciwpożarowej jest uniemożliwienie płomieniom przekraczania bariery przeciwpożarowej. Są one instalowane przy ścianie lub podłodze, w zależności od sytuacji, i stanowią część bariery, której integralność chronią. Klapy przeciwpożarowe reagują na ciepło, gdy temperatura osiągnie zadany punkt, klapa się zamyka.

Dynamiczne klapy przeciwpożarowe są instalowane w przegrodach pionowych, a wentylator systemu HVAC będzie działał nawet w przypadku pożaru. Gdy wentylator pozostaje włączony, konstrukcja sprężynowa ułatwia sprężynowe zamknięcie przepustnicy w przypadku ciśnienia powietrza.

Statyczne klapy przeciwpożarowe są instalowane tam, gdzie wentylator systemu HVAC wyłącza się w przypadku pożaru. Najpopularniejszym typem jest przepustnica kurtynowa, która składa się z „kurtyny” podtrzymywanej przez topliwe ogniwo, umożliwiającej opadanie i zamykanie przepustnicy pod wpływem grawitacji. Przepustnice wielołopatkowe posiadają łopatki umieszczone w strumieniu powietrza. Ten typ zapewnia większe ograniczenie przepływu powietrza niż typ kurtyny.

Klapy dymowe

Klapy dymowe reagują na wykrycie dymu i zamykają się automatycznie. Mogą być również aktywowane zdalnie. Przeciwdziałają one przedostawaniu się dymu, toksycznych gazów i powietrza przez przegrodę ogniową.

W przypadku pożaru najczęstszą przyczyną śmierci jest wdychanie dymu i toksycznych gazów, dlatego tak ważne jest ich ograniczenie, przynajmniej tak długo, jak długo trwa ewakuacja budynku.

Klapy dymowe pełnią dwie ogólne funkcje:

  • Jako część pasywnego systemu dymowego, w którym są one zazwyczaj aktywowane przez czujniki dymu, które również byłyby umieszczone w kanale. Zamykają się one po wykryciu dymu i zapobiegają cyrkulacji dymu i powietrza przez kanał lub otwór wentylacyjny.
  • Jako część systemu inżynieryjnej kontroli dymu. Jest on zaprojektowany w celu kontrolowania migracji dymu przy użyciu ścian i podłóg jako bariery.

Klapy przeciwpożarowe / klapy dymowe

Kombinacja klapy przeciwpożarowej i dymowej jest powszechnie uważana za najlepsze rozwiązanie z obu światów, jeśli chodzi o ochronę. Są one stosowane, gdy kanał musi mieć zarówno klapę przeciwpożarową, jak i dymową, a wyzwoleniem do zamknięcia jest wykrycie wysokiej temperatury lub dymu.

W przeciwieństwie do klap przeciwpożarowych, klapy dymowe kombinowane nie posiadają topliwego łącznika, lecz po wyzwoleniu działają na zasadzie elektronicznego wyzwalacza. Dzięki temu przepustnica zamyka się wolniej i zapobiega problemom z ciśnieniem w systemach HVAC.

Montaż i konserwacja klap dymowych

Jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia, dymu i toksycznych gazów w budynkach, przepustnice odgrywają kluczową rolę. Prawidłowa instalacja i konserwacja jest kluczowa - jeśli przepustnica nie działa lub działa tylko częściowo, może to dosłownie oznaczać różnicę między życiem a śmiercią.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl